Stránka/Page
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri


Jan Wericha a Jiří Voskovec Jan Werich a Jiří Voskovec

Jan Werich
(1905–1980) bol český filmový a divadelný herec, dramatik a filmový scenárista, významný predstaviteľ medzivojnovej divadelnej avantgardy a povojnovej českej divadelnej kultúry. Werich vyštudoval gymnázium v Prahe, kde sa zoznámil so svojím neskorším divadelným partnerom J. Voskovcom. Po maturite študoval práva na Karlovej univerzite. V roku 1926 vytvorili s Voskovcom dvojicu, najprv spolupracovali v redakcii časopisu Přerod a onedlho začala ich divadelná spolupráca v Osvobozeném divadle, ktorá vyústila do hry: Vest pocket Revue – mysleli tým malú revue do vrecka vo veste. Werich bol na plagátoch uvedený ako J. W. Rich. Po roku 1948 Jan Werich pôsobil v mnohých pražských divadlách. V rokoch 1956–1961 bol riaditeľom Divadla ABC. Werich založil Divadlo Voskovce a Wericha, kde sa jeho novým partnerom stal Miroslav Horníček. Z ich spoločnej divadelnej tvorby tých čias sa stali najznámejšie takzvané Forbíny tj. predscény. (Byl jednou jeden král, Císařuv pekař, Pekařuv císař)

Jiří Voskovec
(1905–1981) Vlastným menom Jiří Wachsmann. Bol český herec a spisovateľ. V roku 1925 spolu s Werichom založili Oslobodené divadlo, ktoré reagovalo humorom na vtedajšie politické a sociálne problémy, ale pretože ich vystúpenia boli protifašistické, museli v roku 1938 divadlo zatvoriť a v roku 1939 obaja emigrovali do USA. Voskovec ešte niekoľkokrát navštívil Československo. Žil vo Francúzsku a nakoniec sa vrátil do USA. Tam ho po druhom príchode internovali na 11 mesiacov z podozrenia zo sympatií ku komunizmu. V roku 1955 sa stal občanom USA. Posledný rok prežil v Kalifornii, kde absolvoval protirakovinovú liečbu. Zomrel 4. júna 1981 na zástavu srdca.


Stella Zázvorková Stella Zázvorková Stella Zázvorková
(1922-2005) bola populárna česká herečka. Vyštudovala francúzske lýceum a veľmi dobre ovládala sedem cudzích jazykov. Počas kariéry stvárnila vyše 180 filmových a televíznych postáv. Objavila sa napríklad vo filmoch Anděl na horách (1955) i v spracovaní románu Dobrý voják Švejk z roku 1956. Ďalšie postavy stvárnila vo filmoch Tři chlapi v chalupě (1963), Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), Svatba jako řemen (1967), Šíleně smutná princezna (1968), Zabil jsem Einsteina, pánové (1969) alebo Skřivánci na niti (1969). V 70. rokoch účinkovala v klasikách českej kinematografie ako Arabela (1979), Jak se budí princezny (1977), Což takhle dát si špenát (1977), Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974), Dívka na koštěti (1971), Čtyři vraždy stačí, drahoušku! (1970) alebo Pane, vy jste vdova! (1970). Z 90. rokov si ju diváci môžu pamätať z rozprávok Z pekla štěstí (1999), Kouzelný měšec (1996), z televízneho seriálu Arabela se vrací (1990), ale aj z veľmi úspešných filmov Kolja (1996) a Pelíšky (1998). Posledný film, ktorý dokončila, bol Román pro ženy (2005). Jej manželom sa v roku 1946 stal Miloš Kopecký. Napriek tomu, že ich manželstvo trvalo len rok, ich spoloční priatelia dodnes tvrdia, že sa milovali celý život, ale nedokázali spolu žiť. Ich dcéra Jana už v mladom veku trpela veľkými depresiami. Keď sa Stella jeden večer zdržala v divadle, šestnásťročná Jana spáchala samovraždu.Martin Růžek Martin Růžek
(1918–1995) bol český filmový a divadelný herec. Vlastným menom Martin Erhard. Dlhoročný člen Národného divadla v Prahe prežil život, ktorý naplno venoval divadlu a dramatickému umeniu vo filme a televízii. Skutočný herecký samouk, vynikajúci pozorovateľ ľudí a skromný sluha Thálie. Vlastenec s noblesou. (Bomba, Kasaři, Zlatý pavouk, Nevěra, Poslušně hlásím, Princezna se zlatou hvězdou, Kladivo)Otto Šimánek Otto Šimánek
(1925–1992) bol český filmový a divadelný herec. Hral v celej rade komédií a v niekoľkých rozprávkach. Jeho asi najznámejšia a najvýznamnejšia rola bola v seriáli Pan Tau. (Arabela, Zrelé víno, Zítra vstanu a opařím se čajem).

Miroslav Horníček Miroslav Horníček
(1918–2003) bol český herec, spisovateľ, režisér, výtvarník, glosátor a divadelný teoretik. Autor projektu, ktorý Horníčkovi priniesol obrovskú popularitu – Hovory H. Scéna bola jednoduchá. Uprostred publika bol stolík, za ktorým sedel nad fľašou červeného vína Horníček so svojim hosťom. Do svojich rozhovorov vkladal inteligentný humor, ktorý oslovuje divákov i dnes. Z filmov : Kam čert nemuže, seriál Byli jednou dva písaři.


Petr Haničinec Petr Haničinec
(1930-2007) bol český herec, ktorý o sebe povedal "Ve svém životě jsem hrál krále, detektivy, zamilované blbečky i zamilované moudré lidi, hrubce, tupce, dobré komunisty, špatné komunisty i vrahy. Důsledky jsem v soukromí jaksi nezpozoroval." (seriál Dobrá voda, Žena za pultem, Smrt mouchy, Čas sluhů)


Václav Vydra Václav Vydra ml.
(1902–1979) bol významný český herec a režisér. Zanechal štúdium na strednej škole a v r. 1918 sa stal členom kočovnej spoločnosti. Neskôr účinkoval v divadlách v Českých Budejoviciach i v Prahe. V rokoch 1921-1951 bol členom Divadla Na Vinohradech, potom bol v Městských divadlách pražských, kde sa uplatnil aj ako režisér. Hral hlavne v nemých filmoch, v niektorých aj spolu so svojím otcom. Jeho manželkou bola herečka Dana Medřická.


Josef Vinklář Josef Vinklář
(1930-2007) bol český herec. Jeho divadelnú kariéru odštartoval záskok za chorého herca v inscenácii Cirkus plechový vo vtedajšom Divadle Satiry. Krátko nato dostal ponuku od Jana Wericha a stal sa hercom ich spoločného divadla s Jiřím Voskovcom. Ešte predtým, ako prestúpil do Realistického divadla, kde potom pôsobil 33 sezón, odišiel na dva roky do Pardubíc. Nakoniec začiatkom 80. rokov zakotvil v pražskom Národnom divadle. Člen činohry Národného divadla v Prahe sa do povedomia televíznych divákov najviac zapísal ako doktor Cvach zo seriálu Nemocnica na okraji mesta. Mnoho rolí však stvárnil aj vo filme a seriáloch - Hříšní lidé města pražského, Sanitka, film Pod jezevčí skálou alebo Koncert na konci léta.


Zdeněk Buchvaldek Zdeněk Buchvaldek
(1928-1987) bol český herec. Absolvoval herectvo pod vedením profesorov Karla Högera, Vlasty Fabianovej a Ladislava Peška. Od roku 1952 do 1976 bol členom Divadla pracujúcich v Moste a to ako herec, dramaturg, režisér a neskôr i ako jeho riaditeľ. Najväčší úspech získal titulnou rolou predsedu Národného Výboru Františka Bavora v seriáli Muž na radnici. Vo filme se veľmi neobjavoval. V roku 1952 sa objavil ako hlavný hrdina filmu Zítra se bude tančit všude, o medzinárodnej solidarite sociálno-demokratickej mládeže na celom svete. V ďalšom filme sa objavil až temer po dvadsiatich rokoch ako učiteľ matematiky v poviedke Reprezentant z filmu Maturita za školou (1973). Ponuka väčšej roly mu prišla vo filme Pod jezevčí skálou. V Střepech pro Evu (1978) si zahral riaditeľa sklární. Najväčšou filmovou rolou bol pravdepodobne vyšetrovatel Kameník, v dráme Smrt stopařek (1979).


Jaromír Hanzlík a Zdeněk Řehoř Jaromír Hanzlík a Zdeněk Řehoř
Jaromír Hanzlík
Nar. 1948 je český herec. Od roku 1966 do začiatku 90. rokov bol členom Vinohradského divadla. V televízii aj vo filme bol často a úspešne obsadzovaný - Kočár do Vídně, Romance pro křídlovku, Noc na Karlštejně, Léto s kovbojem, Postřižiny, Nesmrtelná teta. Najznámejší je zo seriálov Nemocnice na kraji města, Sanitka a Pojišťovna štěstí.
Zdeněk Řehoř
(1920-1994) bol český herec. Od roku 1950 bol členom Vinohradského divadla. Vo flme hral väčšinou plachých hrdinov. Hral vo viac ako 60 filmoch. Z filmografe - Taková normální rodinka, Brácha za všechny peníze, Trhák, Ten svetr si nesvlíkej, Vlak dětství a naděje, Synové a dcery Jakuba skláře, Svatba upírů.


Vlastimil Brodský Vlastimil Brodský
(1920-2002) bol významný český herec. Bol manželom herečky Jany Brejchovej a majú dve deti hercov - Mareka a Terezu Brodských. Ako jediný český herec získal cenu Berlínskeho medzinárodného festivalu Zlatý medveď za úlohu v nemeckom filme Jakub klamár. V roku 1977 podpísal Antichartu. V roku 2002 získal Českého leva za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe vo filme Babí léto. Toho istého roku spáchal samovraždu zastrelením. Z filmov : Svět patří nám, Florenc 13:30, Kam čert nemůže, Kdyby tisíc klarinetů, Bílá paní, Ať žijí duchové, Noc na Karlštejně, Pan tau, Arabela.Miroslav Homola Miroslav Homola
(1909-1983) bol český herec. V našej kinematografii sa objavil ako epizodista v Džungli veľkomesta v r. 1929. Počas okupácie už dostával väčšie roly milovníka a inteligenta Štestí pro dva, Bláhový sen, Pelikán má alibi. Po okupácii učinkoval skôr v epizódnych úlohách v desiatkach filmov - Anna Proletárka, Dobrý vojak Švejk, Pěnička a paraplíčko, Jáchyme, hoď ho do stroje, Anděl s ďáblem v těle, Oči pro pláč. Homola často účinkoval v rozlase a v rôznych estrádach, objavil sa v mnohých televíznych seriáloch - Žena za pultem, Arabela, Létajíci Čestmír, Dnes v jednom domě.


Jiřina Petrovická Jiřina Petrovická
(1923-2008) bola česká herečka. Po vojne hrala v Realistickom divadle a jednu sezónu aj v Městkých divadlách pražských. Potom bola viac ako 30 rokov členkou Národného divadla v Prahe. Bola to charizmatická, elegantná a krásna žena, ktorú film a televízia využili len veľmi výnimočne. Najšťastnejšie sa cítila na javisku Národného divadla. Jiřina Petrovická je pochovaná na Vyšehradskom cintoríne Napriek tomu ju mohli filmoví a televízni diváci vidieť v snímkach : Krakatit (1948), Tajemství krve (1953), Florián (1961), Dvacátý devátý (1974), Rukojmí v Bella Vista (1979), Mezi námi kluky (1981), Zaspala nevěsta(1984).

Foto : Adrián Swaton


Marie Rosůlková Marie Rosůlková
(1901-1993) bola česká herečka. Vyštudovala školu pre bankových úradníkov a nejaký čas aj pracovala v banke v Plzni. Viac ju to však ťahalo k herectvu a tak skúsila šťastie na konkurze do plzeňského divadla a - uspela.To mala dvadsať rokov. V rokoch 1934 - 1949 pôsobla v divadle E.F.Buriana a od roku 1950 až do svojej smrti bola v Městských divadlách pražských. Môžeme ju vidieť vo filmoch - Měsíc nad řekou (1953), Petrolejové lampy (1971), Holky z porcelánu (1974), Zítra vstanu a opařím se čajem (1977), Hop - a je tu lidoop (1977), Šašek a královna (1987), a v mnohých ďalších. Najznámejšia je jej rola babičky pišúcej detektívky s členmi rodiny ako hlavnými aktérmi v seriáli Taková normální rodinka.


Karel Fiala Karel Fiala
Nar. 1925 je český filmový, operetný a muzikálový herec. Vyučil sa za kominára, ale nakoniec vyštudoval aj spev. Pár rokov pobudol v Národnom divadle a od roku 1954 je členom súboru Hudobného divadla v Karlíne. Od polovice 50.rokov sme ho mohli vidieť aj vo filme (Dalibor, Dařbuján a Pandrhola). Ale Karel Fiala je dodnes známý de facto jedinou filmovou rolou a to v slávnej paródii Limonádový Joe aneb koňská opera z roku 1964.


Elo Romančík Elo Romančík
(1922-2012) bol slovenský herec. Na profesionálnu scénu sa dostal na dosky Slovenského komorného divadla v Martine. Výberová komisia vybrala zo šestnástich uchádzačov dvoch, jeden z nich bol Elo Romančík. V martinskom divadle pobudol jedenásť rokov. V roku 1956 prešiel do bratislavskej činohry SND, kde patril k dominantným hereckým osobnostiam. Stvárnil množstvo zaujímavých postáv. Hral i vo viacerých známych filmoch. Spolu s herečkou Máriou Kráľovičovou bol prvým hercom v slovenskej televíznej inscenácii Dovidenia Lucienne! Inscenácia bola odvysielaná naživo 15.5.1957 z bratislavského štúdia Československej televízie. Z filmografie : Pole neorané, Rodná zem, Kapitán Dabač, Polnočná omša, Kladivo na čarodejnice, Pomocník.


Jiřina Jirásková Jiřina Jirásková
(1931-2013) bola česká herečka, manželka českého filmového a televízneho režiséra Zdeňka Podskalského. Pred kamerou dostala prvú príležitosť v špionážnej dráme Smyk, ktorú v roku 1960 natočil režisér Zdeněk Brynych. Potom hrala vo filmoch Každá koruna dobrá a Pohled do očí. V 60.rokoch objavil jej komediálny talent režisér Zdeněk Podskalský. V 70.rokoch ale nastala pre Jiřinu Jiráskovú nútená prestávka na javisku i pred kamerou. Na filmové plátno sa vrátila v roku 1983 rolou zdravotnej sestry vo filme Karla Kachyňa Sestřičky. Z filmografie : Slunce, seno..., Fany, Kožené slunce, Rafťáci.


František Hanus František Hanus
(1916-1991) bol český herec. Ako mladý, nádejný a aj pohľadný herec bol František Hanus pochopiteľne hneď v začiatkoch svojej dráhy využitý vo filme a ešte pred koncom vojny sa zaradil medzi popredné herecké hviezdy. Prvý a hneď hlavnú úlohu dostal vo filme Pražský flamendr. Ďalšie veľké roly si zahral vo filmoch Jarná pieseň a Sobota. Svoju najslávnejšiu úlohu Leopolda Koháka hral v lyrickom filme Řeka čaruje z roku 1945. Tiež si ho môžme pamätať z komédie Posledný mohykán alebo neskôr z rozprávok Pyšná princezná a Byl jednou jeden král. Hral aj v seriáloch Hříšní lidé města pražského, FL Věk. Pomerne veľkú rolu dostal v 30 prípadoch majora Zemana.


Juraj Sarvaš Juraj Sarvaš
Nar. 1931 je slovenský herec. Hereckým naturelom, impozantným mužným zjavom a príjemne zafarbeným, melodickým hlasom bol výrazným predstaviteľom rozmanitých typov mladých mužov v súčasnom i klasickom repertoári zvolenskej činohry - Dr. Habura (Pacient stotrinásť, 1955); Braňo (Nepokojná mladosť, 1957); Rohoň (Dobrodružstvo pri obžinkoch, 1959); Eben (Túžba pod brestami, 1959) a i. V hrách modernej svetovej dramatiky stvárňoval charakterové typologické portréty, v ktorých využíval realistické i štylizáciou ozvláštnené výrazové prostriedky: Dunois (Svätá Jana, 1961); Phyleus (Herkules a Augiášov chliev, 1963); Jevtušenko (Človek s puškou, 1977); Hermann (Bockerer, 1986) a i. Popri práci v divadle, filme, televízii a v rozhlase sa venuje umeleckému prednesu. Hral vo viacerých televíznych inscenáciách pre deti a mládež. Uplatnil sa aj v dabingu.


Miloš Kirschner Miloš Kirschner
(1927-1996) bol český bábkar, herec, spevák, dlhoročný riaditeľ a hlavný interprét Divadla Spejbla a Hurvínka. Študoval medzinárodné právo. V roku 1949 musel štúdia z politických dôvodov opustiť. Začiatkom 50. rokov bol zatknutý a odsúdený za protištátnu činnosť. Po uplynutí trestu ho zaradili do Pomocných technických práporov (PTP), ktoré sa tiež nazývali Čierni baróni. Po absolvovaní vojenskej služby bol v roku 1951 prijatý do Divadla Spejbla a Hurvínka. Už od roku 1952 interpretuje hlavnej role. V roku 1956 ho prof. Josef skupi menoval svojim nástupcom. Až v roku 1966 bol menovaný riaditeľom divadla. Pod vedením Miloša Kirschner sa vyvíjal charakter dvojica bábok Spejbla a Hurvínka. Za 44 rokov práce navštívil 30 krajín. Okrem divadla vystupoval v televízii a v rozhlase. Taktiež hral vo filmoch, ktoré sa nakrúcali v bývalom Československu.


Stránka:
1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 , 14 , 15 , 16 , Režiséri

Page up